43-426 Łączka, Widokowa 10

Gazdowie Dożynek

Kim są Gazdowie Dożynek Gminno-Powiatowych w Simoradzu?

Jolanta i Jan Martynkowie z Simoradza (gmina Dębowiec) wraz z synem Damianem, synową Eweliną i córką Eweliną, od ponad 31 lat prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne.

Gospodarują na 12 hektarach ziemi. Głównie sieją zboże, kukurydzę oraz sadzą ziemniaki z przeznaczeniem na własne potrzeby, mają również kilka sztuk bydła, przede wszystkim, jednakże specjalizują się w hodowli drobiu. Mają stado reprodukcyjne (w tym roku pauzują) oraz prowadzą odchów drobiu ogólnoużytkowego polegającego, na tym, że ich ptactwo jest sprzedawane do małych gospodarstw przydomowych z terenu powiatu cieszyńskiego, kiedy osiągną wiek około trzech – czterech miesięcy. Są to kury typowo polskiej rasy ROSA 1, będącej od lat na rynku. Natomiast stado reprodukcyjne to kury, służące do produkcji jaj lęgowych, które następnie są dostarczane do profesjonalnej wylęgarni. Ptactwo zakupuje się w wylęgarni reprodukcyjnej w Rszewie, koło Łodzi i musi być pod stałym nadzorem Powiatowego Lekarza Weterynarii. W zeszłym roku liczyło około 2000 sztuk. Jako ciekawostkę można podać, że są to kury „z papierami”, które potwierdzają, że są to kury reprodukcyjne. Natomiast, jeżeli chodzi o odchów drobiu, to liczba ich ptactwa wynosi około 25 000 sztuk.

Gospodarstwo prowadzone jest przez teścia i synową, przy ogromnym wsparciu i zaangażowaniu pozostałych członków rodziny Martynków, którzy łączą pracę na gospodarstwie z pracą zawodową.

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Dębowcu
43-426 Łączka, Widokowa 10Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Gumnach
43-426 Dębowiec, Gumna, ul. Dolna 5
instagram facebook bip