OBYWATEL SENIOR i POCZTA OBYWATELSKA w naszej gminie

Gmina Dębowiec przystąpiła do projektu „Obywatel Senior”. Każda osoba, która ukończyła 60. rok życia z terenu gminy Dębowiec może wziąć udział w zaplanowanych działaniach projektowych.

W ramach działań aktywizujących seniorów przewidziano m.in. warsztaty. Jak tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli w naszej gminie będzie miało miejsce 2-dniowe 6-godzinne spotkanie warsztatowe „Aktywny Senior”.

Tematyka warsztatów obejmować będzie m. in.: diagnozę problemów lokalnych i zasobów jakimi dysponuje dana gmina, tworzenie propozycji inicjatyw lokalnych w oparciu o diagnozę problemową, ich opracowanie i wybór najlepszych inicjatyw do realizacji w środowisku lokalnym, sztuka prowadzenia dialogu obywatelskiego, metody prowadzenia dialogu, struktura prowadzenia konsultacji, jak prowadzić konsultacje społeczne, jak wspierać seniorów w inicjatywach społecznych, planowanie strategiczne – długofalowe myślenie o rozwiązywaniu problemów.

Chętne osoby z terenu gminy, które ukończyły 60. rok życia mogą się zgłosić do udziału w bezpłatnych warsztatach pod nr tel. 33 858 83 51. Ilość miejsc ograniczona.

W ramach projektu działa tzw. „Poczta Obywatelska”. To specjalna skrzynka do której seniorzy mogą wrzucać karteczki ze swoimi postulatami oraz spostrzeżeniami na temat bieżących spraw społeczno-politycznych. Karteczki mogą być anonimowe. Skrzyneczki będą cyklicznie otwierane. Zebrane dane będą analizowane i przedstawiane w formie raportów. Co pozwoli lepiej poznać sytuację seniorów w danej gminie, a także pozwoli przygotować nowe inicjatywy.

Na terenie Gminy Dębowiec znajdują się dwie skrzynki „Poczty Obywatelskiej”. W Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Łączce ul. Widokowa 10 oraz w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dębowcu ul. Szkolna 3 w Dębowcu.

Projekt realizowany jest przez Akademię Lokalnej Przedsiębiorczości oraz Centrum Rozwoju Lokalnego. Dofinansowany jest ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.