43-426 Łączka, Widokowa 10

Dożynki Gminno-Powiatowe w Simoradzu za nami

W sobotę 26 sierpnia 2023 roku odbyły się w naszej Gminie Dożynki Gminno-Powiatowe w Simoradzu. Na tegoroczne Święto Plonów zaprosili: Gazdowie Jolanta i Jan Martynkowie, Mieczysław Szczurek Starosta Cieszyński, Tomasz Branny Wójt Gminy Dębowiec, Piotr Burawa Sołtys Simoradz.

Korowód wyruszył z centrum Dębowca o godzinie 11:00. Przejechał ulicami: Skoczowska, Łęgowa, Główna, Dębina, Sienna, Kręta, Długa, Urocza, Kwiatowa, Osiedle, Główna, Sportowa. Na trasie przejazdu nie brakowało mieszkańców. Przez blisko 2 godziny na trasie korowodu prezentowały się maszyny rolnicze nie tylko z Naszej Gminy. W korowodzie wzięli udział także motocykliści, lokalni winiarze oraz bryczki.

Część oficjalna rozpoczęła się o godzinie 13:00 na Placu Świętego Jakuba od wystrzału z armaty w wykonaniu Cieszyńskiego Bractwa Kurkowego. Przybyłych gości przywitała konferansjerka Aneta Legierska. Nabożeństwo ekumeniczne odprawił Ksiądz Grzegorza Pal Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Jakuba w Simoradzu oraz  Ksiądz Krzysztof Śledziński Wikariusz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Skoczowie. Obrzęd dożynkowy wykonał Zespół Regionalny Strumień pod kierunkiem kierowniczki Józefy Ziuty Greń.

Ważnym punktem programu była uroczysta gala podczas której wręczono nagrody Wójta Gminy Dębowiec „Laur Dębowego Liścia”. W tym roku statuetki otrzymali: Aleksandra Arndt, Mirosław Duda, Bogusław Żbel, Bolesław Ciemała (junior)Piotr Burawa, Kornelia Kowaluk, Jadwiga Greń, Włodzimierz Świątek, Joanna Cienciała, OSP w Ogrodzonej, Drużyna juniorek z UKS Dębowianka (rocznik 2005-2007), Szkoła Podstawowa w Dębowcu - Filia w Iskrzyczynie, Przedszkole Publiczne w Iskrzyczynie. Powiat Cieszyński z kolei świętował dwudziestopięciolecie istnienia samorządu powiatowego. Głos zabrał Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek oraz Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego Stanisław Kubicius. Na scenę zaproszono Starostów wszystkich kadencji którym wręczono złote mapy Powiatu Cieszyńskiego.

Część artystyczna rozpoczęła się od występu Koła Gospodyń Wiejskich z Dębowca – nie zabrakło pieśni i scenek w ich wykonaniu. Następnie na scenie pojawili się Beskidzcy Zbóje oraz Antosia Kraszewska z Zespołem FuTuRized. Do zabawy zaprosił zespół Stylowy Band oraz GAP. Gwiazdą dożynek był Zespół Feel z Piotrem Kupichą na czele, a także z gościnnym udziałem Storo, czyli Pawłem Storożyńskim. Supportem przed ich występem była grupa taneczna Black Queens. Na scenie na boisku wystąpił również Adam Gałka jako Elvis Presley.

Oprócz koncertów w programie znalazły się liczne wydarzenia towarzyszące takiej jak: atrakcje dla dzieci, szczudlarze, karykaturzysta, konkursy, strzelnica, loty widokowe helikopterem oraz balon na uwięzi.

Za pomoc przy organizacji dożynek dziękujemy: sołectwu Simoradz, Radzie Sołeckiej z Simoradza z sołtysem Piotrem Burawą na czele, przewodniczącemu Rady Gminy Dębowiec Grzegorzowi Cymorkowi, Radzie Rodziców ze Szkoły z Simoradza, Kołom Gospodyń Wiejskich, mieszkańcom sołectwa Simoradz, wszystkim gminnym Jednostkom Straży Pożarnej, Panu Remigiuszowi Hanuskowi, społecznikom, sponsorom, lokalnym firmom, sołtysom z terenu Powiatu Cieszyńskiego, pracownikom Starostwa Powiatowego w Cieszynie, pracownikom Ośrodka Kultury z Dębowca, pracowni ceramiki Pobite Gary, policjantom z Komisariatu Policji w Skoczowie, Cieszyńskiemu Bractwu Kurkowemu, Powiatowej Komendzie Policji w Cieszynie na czele z inspektorem Jackiem Stelmachem, Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie na czele z młodszym brygadierem Michałem Pokrzywą, wszystkim zaangażowanym, oraz obsłudze medialnej za transmisję na żywo, którą można zobaczyć tutaj.

Dziękujemy sponsorom: Gospodarstwo Rolne Jolanta i Jan Martynkowie, Hodowla Drobiu Damian i Ewelina Martynkowie, Piotr Burawa, Grzegorz Sikora Biuro Rachunkowe, Instal Cymorek, Bank Spółdzielczy w Skoczowie, Zakład Uboju Bydła Karol Chwastek, Siatkarze Simoradz, SG Klima, Intech – systemy grzewcze, Ogrody Krupa, RSP Promień w Ogrodzonej, RSP w Simoradzu, Roboty Ziemne Kubicius Marek, Cieszyński Szlak Wina, Jakubex transport, Prestige Life, Canea, Sfera Net, EwCars Blacharstwo samochodowe Ewelina Piecha oraz Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska – OSM Skoczów.  Partnerem Dożynek było Cieszyńskie Pogotowie Rachunkowe wraz z dyrektorem Janem Kawulokiem oraz pracownikami Mateuszem Pietrzykowskim i Jarosławem Pieczonką i Markiem Iskrzyckim. 

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP Katowice, Radio 90, portal OX.PL, Głos Ziemi Cieszyńskiej, beskidzka 24 oraz SCI24.pl.

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Dębowcu
43-426 Łączka, Widokowa 10Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Gumnach
43-426 Dębowiec, Gumna, ul. Dolna 5
instagram facebook bip