Cichociemni – 80 lat (1941-2021) – relacja

W sobotę (13.02) w centrum Dębowca miała miejsce, symboliczna ze względu na pandemię, uroczystość upamiętniająca 80. Rocznicę Pierwszego Zrzutu Cichociemnych.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się od wystąpienia Wójta Gminy Dębowiec Tomasza Brannego. Głos podczas uroczystości zabrał również pasjonat historii z Wąwolnicy Sławomir Snopek, który zdradził kilka ciekawostek na temat Cichociemnych. Następnie włodarz Gminy oraz Starosta Cieszyński odsłonili tablicę informacyjną na temat Cichociemnych i pierwszego zrzutu do okupowanego kraju. Punktem kulminacyjnym uroczystości było złożenie kwiatów i wieńców przed pomnikiem.

Druga część obchodów miała miejsce online. Na Facebooku oraz kanale You Tube Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Dębowcu można było zobaczyć część artystyczną w wykonaniu dzieci i młodzieży z Gminy Dębowiec oraz premierowo specjalnie nagrany na 80. rocznicę pierwszego zrzutu, film „Cichociemni – 80 lat”.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację obchodów. Szczególnie Szkole Podstawowej im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej oraz młodzieży z dębowieckiego Klubu Cichociemnych za przygotowanie części artystycznej online. Dziękujemy delegacjom, pocztom sztandarowym, Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Dębowcu za przygotowanie ciepłego posiłku, Panu Karolowi Chwastkowi za dostarczenie wkładki mięsnej do grochówki, Panu Bronisławowi Brudnemu za wsparcie, Panom, którzy pomagali przy rozstawianiu namiotów i ławek, a szczególnie Panu Karolowi Hałgasowi.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek. Patronat medialny OX.PL, SCI24, Telewizja TVT.

Fotorelacja z obchodów 80. Rocznicy Pierszego Zrzutu Cichociemnych w Dębowcu
Fot. Małgorzata Krawczyk - 80. Rocznica Pierwszego Zrzutu Cichociemnych w Dębowcu

Relacja z uroczystości na OX.PL - zdjęcia

Relacja z uroczystości na OX.PL - Film