77 Rocznica Marszu Śmierci

W Dębowcu na polu „Dolce” pod laskiem znajduje się zbiorowy grób w którym spoczywa 19 ofiar tzw. Marszu Śmierci. Dębowiec znalazł się na trasie marszu z Goleszowa do Wodzisławia. Marsze Śmierci rozpoczęły się 18 stycznia 1945 r.

Gmina Dębowiec co roku w hołdzie więźniom upamiętnia ich męczeńską śmierć składając kwiaty przy mogile. Jest to pierwsza mogiła znajdująca się na trasie tego marszu.

Dzisiaj (18.01) w 77. rocznicę kwiaty przy mogile złożyli: Wójt Gminy Dębowiec Tomasz Branny, Przewodniczący Rady Gminy Dębowiec Grzegorz Cymorek, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Dębowiec Bronisław Brudny oraz Wiceprzewodniczący Rady Gminy Dębowiec Tomasz Kubicius, a także delegacja Urzędu Gminy z Goleszowa na czele z Panią Wójt Sylwią Cieślar, młodzież szkolna z Dębowca, harcerze oraz żołnierze 133. Batalionu Lekkiej Piechoty w Cieszynie.

"Dopóki ich wspominamy, Oni jeszcze są żywi ....na przekór i pomimo lat! " Halina Birenbaum

Fotoreportaż tutaj